ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ У ЗДО

/Files/images/2019-2020_uch_rk/harchuvannya/20200128_152953.jpg /Files/images/2019-2020_uch_rk/harchuvannya/20200128_153106.jpg
/Files/images/2019-2020_uch_rk/harchuvannya/ІЖА 2 ГРУПА 006.jpg /Files/images/2019-2020_uch_rk/harchuvannya/ІЖА 2 ГРУПА 009.jpg
/Files/images/2019-2020_uch_rk/harchuvannya/20200128_154136.jpg /Files/images/2019-2020_uch_rk/harchuvannya/20200128_154244.jpg

/Files/images/2019-2020_uch_rk/насср.jpg

На виконання ст. 20, 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)» із змінами, з метою забезпечення безпеки харчової продукції, продуктів харчування та ефективного функціонування системи НАССР у закладі дошкільної освіти з 20.09.2019 року введено в дію постійно діючі процедури, засновані на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР).

/Files/images/2019-2020_uch_rk/овощи.gif

Організація харчування

Здоров’я дитини закладається змалечку, коли процеси розвитку організму найбільш інтенсивні. Серед факторів, що забезпечують інтенсивний розвиток дитячого організму (гігієнічних, оздоровчих, педагогічних) харчування набуває одного із найголовніших значень. Тому що, раціональне харчування дошкільника – необхідна умова його гармонійного росту, фізичного та нервово - психічного розвитку, стійкості до впливу інфекцій та інших негативних факторів зовнішнього середовища. Крім того, правильно організоване харчування формує у дітей культурно – гігієнічні навички, так звану правильну та раціональну харчову поведінку, закладає основи культури харчування.

Більшого значення харчування в сучасних умовах набуває в зв’язку із погіршенням стану здоров’я дітей взагалі, порушенням системності харчування в родині, зниженням якості продуктів харчування.

Організація харчування в закладі дошкільної освітиі регламентована законодавчими актами, має певні традиції, режим, раціон. А однією із головних умов є суворе виконання санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці, зберігання продуктів харчування та приготування їжі.

Діти, що відвідують ЗДО протягом 9-12 годин, отримують трьохразове харчування, яке забезпечує їх добову потребу харчових речовинах та енергії приблизно на 75 – 80%. Тому, організація харчування в закладі освіти повинна доповнюватись правильним харчуванням в родині. Необхідно намагатись, щоб харчування дітей вдома доповнювало раціон ЗДО. Наприклад: на вечерю вдома рекомендуються ті продукти та страви, які дитина не отримувала в закладі дошкільної освіти. Якщо дитину приводять за 1–2 години до сніданку, то вдома можна дати стакан соку або фрукти. А у вихідні та святкові дні раціон харчування дитини краще максимально наближати до того, який вона отримує в дитячому садку.

Перед вступом дитини до закладу дошкільної освіти, батькам рекомендується наблизити режим її харчування та склад раціону до умов ЗДО. Необхідно привчати дитину до тих страв, які частіше там готують, особливо, якщо вдома дитина їх не отримувала. На жаль, не всі діти полюбляють все те, що корисно. Тому виховувати у дітей звичку і смак здорової їжі – справа нелегка, потребує терпіння. Часто-густо харчування дітей в родині, особливо у вихідні та світкові дні, зводиться лише до одного принципу - задоволення смаків та вередувань. Дитині дають те, що вона полюбляє: солодке, борошняне, жувальні цукерки і гумки, чіпси та сухарики, солодкі газовані напої або продукти так званого святкового столу. Необхідно вчити дітей, що не можна відмовлятися від молока, рибних, овочевих страв, та їсти тільки солодощі, бутерброди і закуски. Але буває, що батьки пропонують дітям дорогі делікатеси, вважаючи, що так краще. Проте, такі продукти за своїм складом поступаються «простій» їжі. Також важливо, щоб дитина отримувала достатню кількість їжі, бо звичка їсти багато може привести до негативних наслідків як зайва вага і порушення обміну речовин. Пам’ятайте: «Ми є те, що їмо». Смачного та бувайте здорові!

Поради для батьків:

"Харчування дітей вдома у вихідні дні"

/Files/images/їжа.jpg
Щоб харчування дітей у вихідні дні відповідало фізіологічним нормам,батьки повинні знати, скільки і яких продуктів дитині необхідно отримати упродовж дня в залежності від віку, вміти вірно розподілити їх за прийомами страв, поєднувати страви, дотримуватись режиму, близького до режиму в дитячому садку.
У харчуванні дітей використовуються різноманітні сорта м’яса і яловичина, птиця (крім гусей та качок), кролики, молода баранина, для старших дітей нежирна свинина. В окремі дні можна включити сосиски, але необхідно пам’ятати, що фізіологічна цінність їх нижче від натурального м’яса.
Необхідно використовувати і такі цінні рослини білкові продукти як горох, квасоля, соя. У них багато вітамінів групи В, калію та інших мінеральних речовин. В ті дні, коли немає достатньої кількості м’яса або риби включають страви з бобових – суп-пюре гороховий, гарнір з зеленого горошку. Підвищити кількість тваринного жиру можна також за рахунок негострих сортів сиру.

Не рекомендується давати дітям більше одного яйця в день. Можна викликати алергічну реакцію у дитини. Рибу дають частіше, у тому числі морську. Вона містить цінний набір амінокислот, вітамінів та мікроелементів, які добре перетравлюються та засвоюються.

Щоб урізноманітнити харчування дітей у вихідні дні, необхідно слідкувати за меню дитячого закладу протягом тижня і вдома готувати інші страви.

Беручи до уваги, що діти у вихідні дні, особливо старшого віку, більше часу проводять на повітрі, займаються активними іграми, спортом, в меню для них необхідно включити більше м’яса, риби, масла вершкового, сиру. У вихідні дні особливу увагу звертають на ІІ страви, які не завжди можуть бути приготовані в дитячому садку.
Наприклад: кабачки фаршировані м’ясом та рисом, котлетки та ковбаски «Белін» з риби, страви з печінки, страви з кролика. З овочевих страв також вибирають страви, які протягом тижня в меню дитячого садка не включались.
Для виконання норми білка дітям необхідно включати в харчування у вихідні дні страви з сиру кисломолочного. Приготовлений в домашніх умовах сир кисломолочний можна давати в натуральному вигляді – з фруктовою підливою, з вершками або сметаною, з молоком, з медом.

/Files/images/вечеря.jpg

Яка повинна бути вечеря вдома?

Багато батьків прагнуть вдома доповнити харчування дітей жирною та солодкою стравою, тістечками, сметаною, ковбасою, ще гірше сухариками чи чіпсами, а то і нагодувати незадовго до сну повноцінним домашнім обідом. І перше і друге приносить дитячому організму шкоду. Під час сну процеси травлення та обміну речовин різко уповільнюються і щедра вечеря на довгий час затримується в травневому каналі. Це сприяє надмірному виділенню жиру в організмі, накопиченню в ньому проміжних речовин, які перешкоджають обміну, і в результаті виникнення хворобливого стану.

У закладах дошкільної освіти діти отримують достатню кількість вуглеводів, жирів, а білків особливо тваринного походження нерідко недостатньо. Тому батькам необхідно щоденно переглядати меню і відповідно доповнювати вечерю дітей продуктами, багатими білками тваринного походження – молоком, сиром кисломолочним, рибою, яйцями, сиром твердим, якщо їх не було в меню дитячого садка.
Найціннішим джерелом білка в дитячому харчуванні є сир кисломолочний. Батькам необхідно потурбуватись про те, щоб сир кисломолочний та страви з нього готувались дитині на вечерю якомога частіше. Якщо на вечерю дитина отримає дитячий сирок, який містить менше білка, до нього додають стакан кефіру або ряжанки. Сир кисломолочний можна дати в натуральному вигляді або зробити з нього сирники, вареники або налисники. До сиру або сирного виробу дають кисіль фруктовий, компот або стакан молока. Можна дати вареники, особливо дітям з ослабленим здоров’ям.
Корисний також мед, його намазують на булочку, додають в кисіль. Мед з молоком, кисломолочними продуктами сприяє підвищенню гемоглобіну. Дітям з надлишковою масою тіла рекомендується нежирний кефір 1%, який містить мало жиру, але більше білка.
Необхідно привчати дітей кефір і молоко їсти з хлібом. Таким чином збагачується амінокислотний склад страв.
Коли в дитячому садку не давали протягом дня яйце, то варене яйце можна дати на вечерю зі стаканом кисломолочного продукту. Яйце також добре поєднується з картоплею, зеленим горошком, вінегретом. Можна також приготувати омлет з картопляним пюре та салатом з капусти, огірка, зеленої цибулі.
В окремі дні на вечерю дітям дають рибні страви, так як і білки риба менше перетравлюється в порівнянні з м’ясом (1,5-2 години). У домашню вечерю обов’язково необхідно включати фрукти, овочі та соки, щоб доповнити денне харчування в дитячому садку вітамінами, мінеральними солями і мікроелементами. Це може бути морквяний, томатні соки, які дають перед вечерею, фрукти, солодкі соки – виноградний, сливовий, яблучний, полуничний, персиковий, апельсиновий, нектари – після вечері.
Морква багата джерелом каротину. Морква повинна бути щоденним продуктом в харчуванні дітей, особливо в зимово - весняний період. Тому на вечерю, крім морквяного соку, можна приготувати салат з моркви та яблука, натертих на великій тертушці з додаванням олії або сметани з цукром. Можна приготувати морквяні котлети або пудинг. Старшим дітям дають натуральну очищену моркву, а маленьким натирають на тертушці.
Хліб необхідно давати дітям і пшеничний і житній.
Можна давати сир кисломолочний у виробах після термічної обробки (вареники, ліниві вареники, сирники, запіканки, млинці, ватрушки, сочники, битки, суфле, пудинги.
На сніданок дітям дають вінегрет з сосикою, яйцем, м’ясом, рибою, оселедцем. Можна приготувати омлет натуральний, омлет - драчена, омлет з овочами, омлет з ковбасою. Доповнити сніданок необхідно молоком, какао або кисломолочними продуктами.
У вихідні та святкові дні дають випічку. Але необхідно підбирати такі вироби з борошна, в які входить менше жирів, а більше фруктів, горіхів. Дають також солодкі фруктові напої, желе фруктове, морозиво. Вони більш корисні ніж тістечка.
У дитячому харчуванні необхідно систематично використовувати сезонні овочі та фрукти.

Пропонуємо Вам декілька рецептів, які можна приготувати вдома для Вашого малюка.

Котлети «Белін»

1 порція:

  • Тріска (філе) - 55 г.
  • Сир кисломолочний - 50 г.
  • Булка - 10 г.
  • Яйце - ¼ шт.
  • Сухарі - 5 г.Олія - 8 г.

Рибу, сир кисломолочний, замочену булку пропускають через м'ясорубку, додають яйце, сіль. Гарно перемішують, роблять з фаршу котлети, панірують в сухарях, обсмажують на олії. У котлетну масу можна додати пасировану цибулю.

Вихід: 100 г.

Тефтелі «Белін».

1 порція:

  • Тріска (філе) - 55 г.
  • Сир кисломолочний - 50 г.
  • Булка - 10 г.
  • Борошно - 3 г.
  • Цибуля - 10 г.
  • Яйце - ¼ шт.
  • Томат -10 г.
  • Цукор - 2 г.
  • Олія - 8 г.

Із маси, яка готується як і для котлет «Белін» роблять тефтельки, панірують в борошні, обсмажують, складають в кастрюлю, заливають томатним соусом і на повільному вогні доводять до готовності.

Вихід: 50 г.

Ковбаси «Белін»

Котлетну масу (рецепт котлет «Белін») загорнути в целофан, який змазаний олією або вершковим маслом, зав'язують кінці та варять у воді до готовності. Потім целофан розгортають і готові ковбаски ріжуть на порції.

Кабачки фаршировані м’ясом та рисом.

1 порція:

  • Кабачки - 120 г.
  • М'ясо - 75 г.
  • Рис - 5 г.
  • Борошно - 5 г.
  • Помідори свіжі - 30 г.
  • Цибуля ріпчата - 10 г.
  • Сир твердий - 10 г.
  • Кріп - 3 г.
  • Сметана - 15 г.
  • Бульйон - 50 г.
  • М'ясо вершкове - 10 г.

Кабачки очищені від шкуринки, розрізають в поперек на порції ( кружочками завздовжки 3-4 см.) видаляють насіння і відварюють у солоній воді до напівготвності, дають стекти воді і фарширують.

Для фаршу в перекручене м’ясо додають пасировану цибулю, відварний рис та сіль.

Фаршировані кабачки складають на змащений олією лист, заливають соусом з помідор, посипають сиром та запікають в духовці 30 хвилин.

Оладки з печінки

1 порція:

  • Печінка - 150 г
  • Борошно - 5 г.
  • Яйце - ¼ шт.
  • Молоко - 30 г.
  • Масло вершкове - 10 г.

Печінку розрізають на шматочки, пропускають через м’ясорубку, додають борошно, яєчний жовток, солять, добре відбити. Білок взбивають в густу піну, вводять в масу, злегка перемішують, викладають столовою ложкою на розігріту олією сковороду, обжарюють оладки з двох сторін. Складають в кастрюлю, заливають молоком і прогрівають на слабкому вогні.

/Files/images/питание весна.png

Які соки корисні для здоров'я дітей?

/Files/images/соки.jpg

Популярні медичні журнали щорічно складають рейтинги найбільш корисних продуктів, зокрема напоїв. Уявлення про їх вплив на організм складають на основі останніх отриманих даних про вміст у них речовин та їх властивості. Найкорисніші напої: гранатовий, чорничний, яблучний соки і журавлинний морс.

Гранатовий сік

Гранатовий сік є одним з найбільш корисних і біологічно активних продуктів, містить значну кількість вітамінів С, В1; В2, А, Е, РР, калій, кальцій, залізо, фосфор, магній, натрій. Гранатовий сік підвищує гемоглобін. Якщо регулярно вживати цей напій, то помітно поліпшується самопочуття гіпертоніків, нормалізується робота серця. У гранаті містяться поліфеноли, що сприяють знищенню вільних радикалів, які спричиняють раннє старіння і безліч серйозних захворювань, попереджають розвиток раку та пухлин.

Слід зауважити, що завдяки вмісту значної кількості кислоти, гранатовий сік може негативно впливати на шлунок, тому необхідно вживати його в розбавленому вигляді. Найбільшу користь надає гранатовий сік у поєднанні з морквяним, оскільки вони практично не містять цукру, проте, збагачують організм більшістю необхідних елементів.

/Files/images/соки2.jpg

Журавлинний морс

Журавлинний морс містить значну кількість органічних кислот, пектинових речовин і вітамінів. Найбільш корисними для організму з-поміж кислот є бензойна, лимонна, бурштинова і хінна, з-поміж вітамінів – В1, В2, В5, В6, К, РР, калій, фосфор, кальцій, йод, магній, барій, бор, залізо, марганець, молібден, титан, цинк, алюміній. У журавлині міститься унікальне поєднання бетаїну, антоціанів, кахетіну, флавонолів, що перешкоджають старіння і загибель клітин, утворення вільних радикалів і розвиток пухлинних тканин. Однією з найбільш важливих властивостей журавлинного соку є бактерицидна, адже він сприяє загоєнню ясен, вбиває бактерії, що спричиняють карієс. Журавлинний морс виводить з організму шлаки і солі важких металів, стимулює розумову і фізичну активність, особливо в поєднанні з ягодами або настоєм шипшини.

Чорничний сік

Чорничний сік корисний для організму не менше, аніж журавлиний. Чорниця є «далеким родичем» журавлини, у ній міститься майже той самий набір мікроелементів, проте відсутні бактерицидні властивості, тому зібрані ягоди швидко закисають. Чорниця має унікальну властивість: у ній містяться специфічні сполуки антоціанів з глюкозидами. Ці сполуки активізують ферменти сітківки, поліпшуючи зір і сприяючи швидкому пристосуванню очей до роботи в сутінках, темряві або, навпаки, на яскравому світлі. Учені довели, що регулярне вживання чорничного соку сприяє відновленню зору більше ніж на 1,5 діоптрії.

Яблучний сік

У яблучному соку міститься велика кількість заліза, що необхідне для нормальної роботи кровоносної системи.

/Files/images/іжа.png

Пільги на харчування:

Звільняються від плати за харчування діти учасників антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) у закладах дошкільної та загальної середньої освіти, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Харкова.

На підставі Наказу Міністерства освіти і науки № 667 від 21.11.2002 р. пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:

- Діти з малозабезпечених сімей;

- Діти-сироти ( під опікою);

Діти з багатодітних сімей;

Діти інваліди;

Діти учасників АТО.

Діти ВПО.

Для оформлення пільги на харчування

необхідно надати наступні документи:

Діти з малозабезпечених сімей (безкоштовне харчування):

- Довідка з Управління праці та соціального населення (оригінал) - 1 шт. (поновлюється 1 раз у півроку)

- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.

- Довідка форма № 3 - 1 шт.

Діти-сироти (під опікою) (безкоштовне харчування):

- Ксерокопія свідоцтва про народження дитини - 1 шт.

- Ксерокопія рішення суду про опікунство - 1 шт.

Діти учасників бойових дій в АТО (безкоштовне харчування):

довідка про участь особи в АТО;

посвідчення учасника АТО (ксерокопія);

свідоцтво про народження дитини (ксерокопія);

заява батьків на надання пільги в оплаті за харчування.

Пільги будуть надані з дня подачі документів.

Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років) (оплата за харчування 50 %):

- Ксерокопія свідоцтв про народження всіх дітей - по 1 шт.

- Ксерокопія посвідчення багатодітної сім`ї - 1 шт.

- Довідка форма № 3 - 1 шт.

Діти ВПО:

-Заява батьків про надання пільги в оплаті за харчування.

-Довідка про внутрішнє переміщення дитини.

-Ксерокопія свідоцтва про народження дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 258 0
Кiлькiсть переглядiв: 1716